Osprzęt

Mechanizm E-Z-LOK

Trev Wilkinson projektując gitary Vintage kładzie duży nacisk na gitarowy osprzęt. Subtelne, ale bardzo znaczące zmiany jakich dokonał przekładają się na dużą grywalność i wygodę instrumentów marki Vintage.

Opatentowany mechanizm kluczy gitarowych E-Z-LOK to doskonały przykład prostego usprawnienia, które bardzo ułatwia życie i polepsza jakość. Klucze E-Z-LOK na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od standardowych kluczy, ale wystarczy przyjrzeć się dokładniej, a wszystko staje się jasne.

Trzpień klucza z mechanizmem E-Z-LOK ma nawierconą dodatkową dziurkę, co umożliwia przewleczenie struny dwukrotnie. Drugi otwór jest umiejscowiony w taki sposób, aby powtórnie przewleczona struna przechodziła przez trzpień pod kątem prostym względem pierwszego otworu.

Dzięki temu zyskujesz dwie korzyści:

  • Naturalna elastyczność struny w miejscu przewleczenia przez trzpień, która powoduje rozstrajanie się instrumentu zostaje niemal całkowicie wyeliminowana, dzięki czemu strój gitary jest znacznie stabilniejszy.
  • Mechanizm umożliwia nam wybór przez którą dziurkę chcemy przewlec strunę najpierw (dolną lub górną), dzięki czemu mamy możliwość dostosowania kąta pod jakim struna idzie od siodełka do klucza. Przy mostku tremolo ta różnica jest znacząca i doceni ją każdy kto lubi dużo korzystać z wajchy tremolo.

Mechanizm E-Z-LOK to duże usprawnienie kluczy gitarowych w gitarze elektrycznej, ale jeśli jesteś fanem tradycyjnych rozwiązań to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mając klucze z mechanizmem E-Z-LOK, zakładać struny normalnie. Wystarczy zignorować istnienie drugiego otworu w trzpieniu i zapleść struny normalnie.